نرم افزار ، تهدید یا فرصت ؟

رای دهی:  / 0
ضعیفعالی 

نرم افزار تهدید یا فرصت

نرم افزار، تهدید یا فرصت ؟

شما هم شنیده اید که اکنون عصر کامپیوتر و ار تباطات است و شرکتهایی که با دانش روز حرکت نکنند در آینده به مشکل بر می خورند.اما این حرف تا چه حد حقیقت دارد؟ به عنوان کسی که چندین سال در صنعت نرم افزار و سخت افزار فعال بوده ام تا بحال شرکتها و کارگاه های زیادی را دیده ام که بدون استفاده از سیستم های رایانه ای در حال ادامه کار و چه بسا بهتر از بسیاری از شرکتهایی که سعی در استفاده از تکنولوژی روز بوده اند حرکت کرده اند پس این همه هیاهو برای چیست؟آیا واقعا در هر کسب و کاری نیاز به استفاده از کامپیوتر هست؟

لازمه کار با رایانه مثل هر ابزار دیگر داشتن اطلاعات کافی و استفاده از ابزار مناسب است.همانطور که به صرف داشتن یک اره کسی نجار نمی شود به صرف داشتن یک سیستم و نصب چند برنامه نمی توان گفت که ما از تکنولوژی در کارمان استفاده می کنیم.

تکنولوژی فقط یک ابزار است و مثل هر ابزار دیگر نیاز به یادگیری دارد.بدون دانش کافی وجود تکنولوژی حتی ممکن است روند حرکت شما را کندتر کند. برای محاسبه ضرب ده عدد دو رقمی استفاده از یک ماشین حساب پیشرفته راه حل منطقی تر از استفاده از کاغذ و قلم به نظر می رسد ولی ممکن است زمانی که برای یادگیری طرز کار ماشین حساب صرف کنیم از زمان محاسبه دستی بیشتر شود.اما اگر قرار به ضرب صد یا هزار عدد بود چطور؟ آیا باز هم یادگیری ارزش صرف زمان را نداشت؟آیا یک انسان عادی می تواند چنین محاسباتی را دستی و یا ذهنی انجام دهد؟

در یک کسب و کار کوچک شاید بتوانید بدون تکنولوژی هم پای دیگران پیش روید اما وقتی به فکر گسترش باشید رقابت بسیار سخت و حتی غیر ممکن می شود.

یک مثال ساده :

فرهاد و فرزاد هر دو تصمیم به احداث کارگاه در و پنجره سازی دارند. فرزاد به شیوه سنتی با استفاده از محاسبات دستی و فرهاد با استفاده از یک نرم افزار تخصصی مثل اتوماسیون نوین طراح کارها را انجام می دهند. فرزاد در ابتدا نیاز به سیستم و نیروی متخصص ندارد ولی فرهاد مجبور به پرداخت هزینه ای بابت خرید کامپیوتر، نرم افزار و استخدام نیرو است. در ابتدا کارگاه فرزاد به دلیل صرف هزینه کمتر قدرت خرید مواد اولیه بیشتری دارد و می تواند پروژه های خود را سریع تر به انجام برساند اما فرهاد باید با پروسه یادگیری نرم افزار کنار بیاید، در حالی که فرزاد با قلم و کاغذ محاسبات خود را انجام داده و به سرعت پیش می رود. چند ماه گذشته و فرزاد در طول این مدت قادر به انجام 25 پروژه بوده ولی فرهاد تنها 13 پروژه را به اتمام رسانده است و در این حین فرزاد خود را برای انجام یک پروژه بزرگ آماده می کند. محاسبات ابعاد برش پروفیل، یراق آلات، شیشه و... را انجام داده و مواد اولیه را سفارش می دهد ولی در حین ساخت پروژه ناگهان متوجه می شود که تمامی ابعاد ساخته شده 10 میلیمتر کوچکتر از مقدار برش داده شده اند. اکنون برای جبران خسارت وارد شده می بایست دوباره موارد اولیه تهیه نماید و با توجه به کمبود بودجه و از دست رفتن زمان نمی تواند مواد اولیه را تهیه نماید و این باعث نارضایتی مشتری می گردد. ولی در سمت دیگر فرهاد اکنون به کار کرد نرم افزارآگاه شده و به راحتی و سرعت قادر به انجام محاسبات است و توان رقابتی اش افزایش یافته است. فرزاد اما به روند قدیمی خود ادامه داده و سعی می کند از این به بعد محاسبات را با حوصله بیشتر انجام دهد اما از این نکته غافل است که حتی با دقت ترین افراد نیز در محاسبات خود اشتباه می کنند و این ریشه در ساختار مغز انسانها دارد. دلیل این قضیه هم بسیار ساده است، چون از دید فنی مغز انسان برای مقایسه و کامپیوتر برای محاسبه ساخته شده.انسان با مقایسه چهره دو نفر با هم به سرعت تشخیص می دهد که با هم برادرند ولی نمی تواند یک عدد را به توان هزار برساند، کامپیوتر بر عکس نیاز به محاسبات بسیار پیچیده برای مقایسه دو تصویر دارد و در آخر نتیجه ای نه چندان رضایت بخش می دهد ولی در عوض یک عدد را تنها ظرف چند صدم ثانیه به توان هزار می رساند.

حالا فرض کنیم پروژه ای با اشکال خاص و کمان و زوایای غیر معمول به هر دوی آنها سفارش داده شود. فرزاد برای محاسبات دانش کافی نداشته و احتمال خطا را بسیار می بیند ، با وجود سود خوب مجبور به رد پیشنهاد می شود لیکن فرهاد پروژه را قبول کرده و اشکال خاص را به سادگی در محیط نرم افزار اتوماسیون نوین طراح ترسیم و محاسباتی که حتی برای شخصی آشنا به ریاضیات و هندسه ممکن است چند روز زمان ببرد را تنها ظرف چند دقیقه و به دقیق ترین حالت ممکن به انجام می رساند، نرم افزار علاوه بر محاسبه متراژ پروفیل، شیشه،گالوانیزه و قطعات اصلی حتی مقادیر جزیی ترین اقلام مصرفی مثل پیچ و لاستیک و ... را محاسبه می کند تا از جزییات پروژه و قیمت تمام شده آن مطلع باشد. نرم افزار حتی میزان سفارش خام پروژه را به اطلاع فرهاد می رساند و او با آگاهی کامل به خرید می پردازد و سپس با بهینه سازی برش قطعات کمترین ضایعات ممکن را بدست آورد. علاوه بر این در حین کار قبل از اینکه مواد اولیه به پایان برسد نرم افزار هشدار داده و او را از این کمبود آگاه میکند.

در ادامه شخصی مانند فرزاد با توجه به اتفاقات پیش آمده تصمیم به تغییر سیستم کاری از شیوه سنتی به مدرن میگیرد ولی مجبور می گردد زمان پر ارزش خود را صرف دوباره کاری کند. هم فرهاد و هم فرزاد در نهایت اقدام به خرید نرم افزار کردند ولی بهایی که فرهاد پرداخت تنها هزینه نرم افزار بود ولی فرزاد علاوه بر این زمان پر ارزش، چند پروژه و شاید مهم تر از همه اعتبار خود را از دست داد.

استفاده از نرم افزار مناسب می تواند راندمان کاری شما را تا حد بسیاری بهبود بخشد، اگر می خواهید در صنعت در و پنجره حضوری موفق و با بهترین بازدهی داشته باشید بهتر است هر چه سریع تر دست به کار شده و خود را با تکنولوژی روز وفق دهید.

 

مهندس احسان کیانی

کارشناس نرم افزار شرکت فناوری داده پویشگر

لطفاً این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn